Düğün Günü İçin Hazırlıklar - Fotoğrafçıdan İpuçları

gelin-hazırlıkEvlenecek olan çift için düğün günü birlikteliklerinin şüphesiz en önemli günüdür. Çok eğlenceli ve festival havasında olsa da aynı zamanda oldukça yorucu ve hareketli bir gündür. Gerekli aksesuarları seçmekten, bir yığın insan ile tanışmaya kadar bitmek tükenmek bilmeyen bir etkinlik zinciri olur ve tüm bunları yapmak için fazlaca yorulur, enerji sarf edersiniz. Bu nedenle düğün fotoğrafçısı olarak size hem düğün günü eğlenmenizi sağlayacak hem de fotoğraflarda güzel çıkmanıza yardımcı olacak bir kaç öneri sunmak istiyorum. Nitekim düğün ile ilgili hayatınız boyunca saklayacağınız yegâne şey güzel anıl arınız ve alyansınız ile birlikte düğün fotoğraflarınız olacaktır. Bu nedenle bu konuya biraz olsun zaman ayırmanız sizin karınızı olacaktır.

Fotoğrafçıyı seçmek - Fotoğrafçının sunduğu hizmeti idareli kullanmak gibi bir hataya düşmeseniz sizin açınızdan iyi olur. Fotoğraf çekiminde fiyatların düşük olması fotoğrafçının çok da deneyimli olmadığına işaret eder. Şunu da aklınızda bulundurmalısınız ki fotoğraf çekim ücreti sadece düğünde 10 saatlik bir fotoğraf çekme sürecini ve ekipmanların aşınma sürelerini kapsamaz, aynı zamanda fotoğraf çekme sürecinin iki katı bir süre alan çekim sonrası süreci de kapsar. (İyi fotoğrafçıların çekim sonrası süreci uzun tutmamak için doğru şekillerde fotoğraf çektikleri doğrudur ancak çekim sonrası süreçte efekt kullanımı gibi işlemler vardır; ayrıca istenmeyen kişilerin ve nesnelerin fotoğraflardan silinmesi de oldukça zaman almaktadır). Fotoğrafçının daha önce yaptığı çalışmaları araştırmak ve fotoğrafçı ile yüz yüze görüşmek gene sizin için doğru olacaktır. Daha önceden bastırdığı fotoğrafları yanında getirmesini isteyebilirsiniz ve içinize sinip sinmediğini anlamış olursunuz.

Düğün zamanından önce fotoğrafçı ile bir çekim provası düzenlemeniz çok daha iyi olur. Buna genellikle nişan çekimi de denmektedir ancak elbette gerçek nişan olması gerekmez. Bu seansta düğün gününün stresinden uzak birbirinden güzel fotoğraflar çekinebilirsiniz ve böylece hem hazırlık yapmış olursunuz hem de düğün günü daha rahat hissedersiniz. Bu da elbette fotoğrafçı ile birbirinize daha fazla alışmanıza yardım eder ve sonuç da doğal olarak daha iyi olur.

Fotoğraf çekimini planlamak - Fotoğrafçınız ile birlikte fotoğraf çekimi planını istişare edebilirsiniz. Düğündeki konuklarınız için hazırladığınız sürprizleri daha önceden fotoğrafçı ile paylaşmalısınız; aksi takdirde bu unutulmaz anların fotoğrafçı tarafından kaçırılması hayal kırıklığına uğramanıza neden olur. Sürprizlerin fotoğrafçı tarafından önceden bilinmesi onun ekipman açısından daha tedarikli gelmesini sağlar ve fotoğrafçı sürpriz anında en iyi pozisyonu seçerek çekimini yapar. Bunun yanında fotoğrafçı size o anda nerede duracağınıza ya da ne gibi aksesuarlar takacağınıza dair tavsiyelerde bulunabilir.

Her şeye rağmen herkesin zevki farklılık gösterebilir. Ne tür çekimlerden hoşlandığınıza dair esnetilemez fikirleriniz varsa da bunu fotoğrafçı ile paylaşmalısınız. Sevdiğiniz şekildeki fotoğrafları fotoğrafçıya göstermek de onun işini kolaylaştıracaktır.

2013 09 28 5694Ve son olarak beklenen o muhteşem gün yaklaşmaktadır. Çiftlerden ikisinin de düğün gününde önceki gece yapması gereken en önemli şey güzel bir uyku çekmektir. Erken kalkıp yapmanız gereken şeyleri tamamlamak gece 4'e kadar uyanıp kalıp yorgun ve uykusuz bir şekilde dolanmanızdan çok daha iyidir. Gelin rahatlatıcı göz damlası kullanabilir çünkü bazen uykusuzluk ya da makyaj gözlerin kanlanmasına neden olmaktadır.

Gelinlerin günü, genellikle kuaförlerde başlar. Eğer kuaför sizin evinize gelecekse, ferah ve aydınlık bir oda seçin. Fotoğraflarda karışıklığa sebep olabilecek bütün gereksiz nesneleri ortadan kaldırın. Mümkünse güzel çerçeveli bir ayna edinin. Fotoğrafçılar, genellikle birkaç kere gelinin aynaya yansıyan fotoğrafını çekerler. İşte bu nedenle, aynanın bulunduğu güzel çerçeve, fotoğrafta zarif bir görüntü oluşmasını sağlayacaktır. Kuaföre gitmeyi planlıyorsanız, yalnızca kuaförün iş kalitesi ve ücretlendirmesine değil aynı zamanda çalışma ortamını da inceleyin. Daha önce belirttiğim gibi, uygun bir mekân olmalı.

Dış mekânda fotoğraf çekimi - Çiftlerin dışarıdaki güzel mekânlarda fotoğraf çektirmeleri, bugünlerde oldukça popüler hale geldi. Mekân hakkında önceden iyice düşünmelisiniz. Mekân güzel olmakla beraber fazla kalabalık olmamalıdır. Çoğu kişi, fotoğraf çekiminin düğün töreninden önce mi yoksa sonra mı gerçekleşeceğini sorar. Bu konuda özel bir kural yoktur, fakat törenden önce dışarı çıkarsanız elbisenizin bozulabileceğini aklınızda tutun. Bu nedenle, eğer törenden önce fotoğraf çekinmek isterseniz, çekimi ikiye ayırabilirsiniz: Törenden önce içeride güzel bir mekânda kısa bir çekim ve sonrasında ise dışarıda çekim. Havanın nasıl olacağını bilemeyeceğiniz için “B” planını hazırlayabilirsiniz. Yağmur yağabilir diye şemsiye getirebilirsiniz. Yağmurda çekilen fotoğraflar müthiştir.   

Fotoğraf çekimi esnasında çiftlerin arkadaşları ve misafirleri, çiftlere katılmak isterler. Eğer mümkünse, çekim esnasında yalnızca fotoğrafçı-siz ve eşiniz olsun. Elbette bazı istisnalar oluşabilir. Örneğin; gelinin nedimeleri aynı kıyafeti giyebilir, sağdıçlar ise aynı takımlara sahip olabilirler. İşte bu durumda harika grup fotoğrafları çekilebilir. (Bu arada, bu düğün hazırlıklarınız için bir fikir olabilir. Nedimelerin ve sağdıçların aynı kıyafeti giymesi çok da masraflı olmayacaktır. Çok hoş enstantaneler oluşacak, harika fotoğraflar çektirebileceksiniz.)

Poz verme hakkında bazı şeyler - Fotoğrafçılar poz vermeniz konusunda size yardımcı olurlar. Fakat bazen buna vakit kalmaz ve fotoğrafçılar bunu yapmayabilirler. Aşağıda birkaç ipucu bulabilirsiniz:

İlk olarak, birbirinizle temas kurun, fotoğrafçı istemediği sürece kameraya bakmayın. Kamerayla karşı karşıya durumda olabilirsiniz, fakat eşinizle yine de birbirinize bakmaya çalışın. Bu durum temas kurmanızı kolaylaştıracak, fotoğrafların daha doğal bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır. Birbirinize sarılın, el ele tutuşun ve birbirinizi hissedin. Bu his, fotoğraflarda güzel ifadeler oluşturacaktır.  

2013 09 28 5802Gülümseyin!

  • Ayaklarınız aynı seviyede olmasın. Ağırlığınızı arkada kalan ayağınıza verin. Biraz da yana doğru eğilin.
  • Dik durun, kambur durmayın.
  • Omuzlarınız dik olsun, biraz da geride dursun.
  • Çeneniz dik olsun.
  • Çekimden birkaç saniye önce başınızı biraz öne eğebilir, tekrar kaldırıp gülümseyebilirsiniz. Bu, yüzünüzün gevşemesine katkıda bulunur. Kameraya bakıyorsanız, lensin biraz üzerine bakın. Böylece gözlerinizde daha belirgin bir ifade olacaktır.

Fotoğrafçılıkta nasıl daha iyi flaş kullanımı sağlanır?

Bazıları bunun aptalca bir soru olduğunu söyleyebilir- düğmeye basarsın, fotoğrafı çekersin ve eğer ortam ışığı yetersizse flaş patlar. Hepsi bu! Evet bu doğrudur ancak bu şekilde biri iyi ve artistik olarak göze hoş gelen bir fotoğraf çekebilir mi? Fotoğrafçılık hakkında çok şey bilmeseniz bile muhtemelen cevabın hayır olacağını tahmin edebilirsiniz- bu tür güzel fotoğraflar çekmek için daha fazla çaba göstermeli ve flaşı nasıl kullanacağınız dahil her açıdan daha yaratıcı olmaya çalışmalısınız.

Kompakt fotoğraf makinelerinin doğrudan flaşları bulunur (yani doğrudan kişiyi aydınlatan flaş). Ancak DSLR kameraları (sayısal tek mercek yansımalı) ve ona yerleştirilen havalı ve pahalı bir flaşı olanlar bile flaşı bu şekilde yani doğrudan kişiye odaklayarak kullanır. Peki, bu konudaki sorun nedir o zaman? Fotoğrafçılar bu tür ışığı sert ışık olarak adlandırır ve bu tür ışıkta kişiler gölge ya da yansıma olmadan pürüzsüz gözükür. Ya da aksine eğer kişi direk kameranın karşısına denk gelmiyorsa yüzde burnun gölgesi gibi çok sert gölgeler oluşabilir. Özellikle portre fotoğrafçılığı için bu durum çok can sıkıcıdır. Buna ek olarak, sert ışık fotoğrafı çekilen kişinin arkasındaki duvarlarda çok sert gölgeler oluşturur. Bu kesinlikle istediğimiz bir şey değildir. Eğer güzel bir portre çekmek istiyorsak, yüzün şeklini belirginleştirmek için yüzde gölgeler olmalı ancak bu gölgeler yumuşak olmalı ve kişinin arkasında herhangi bir gölge oluşmasını engellemeliyiz.

difusörPeki bir çözüm var mıdır? Evet, tabii ki. Her kamera ve her türden flaş için en basit çözüm ışık yumuşatıcısı, reflektör ya da softbox gibi bir flaş düzenleyici alet kullanmak. Işık yumuşatıcılar muhtemelen kullanması en basit olanlarıdır. Genellikle kubbe şeklinde bir yapıları vardır ve bu yüzden ışığı her yöne dağıtırlar. Sonuç olarak, ışığın bir kısmı direk kişiye vururken diğer kısımlar tavana ya da duvarlara gelir, oradan da sekerek kişiye farklı bir açıdan yansır. Ulaşılan ışık yumuşak ışık olarak adlandırılır. Bu tür ışıklar yüzde güzel ve yumuşak gölgeler oluşturur ve bu sayede fotoğraf daha iyi gözükür. Işık yumuşatıcılar çoğu fotoğraf mağazalarında bulunur ve çok ucuzdur. İsteyen bir kişi de bir plastik, kağıt parçası ya da bunlara benzer bir şeyle kolaylıkla ışık yumuşatıcısı yapabilir. Daha sonra bu yumuşatıcıyı kolaylıkla makineye uygun hale getirebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Ancak yumuşatıcıların her zaman beklenildiği gibi işlev göremeyebileceğini unutmayın. İstenildiği sonucu vermeleri için, yumuşatılan (yayılan) ışığın geri yansıyabileceği tavan ya da beyaz duvar gibi bir şey olmalıdır. Dışarıda ya da çok yüksek tavanı olan bir odada çekim yapıyorken ışık geri yansımayacaktır. Sonuç da doğrudan flaş kullanımındakiyle aynı olacaktır ancak flaş gücü kısmen azalacaktır. Sadece bir ışık yumuşatıcısıyla denemeler yapmaya ve farklı koşullarda çektiğiniz fotoğrafları karşılaştırın. Böylece nasıl düzgün kullanacağınızı ve ne zaman işe yaradığını ne zaman yaramadığını öğreneceksiniz.

bouncingYansıtıcılar da yumuşatıcılar gibi kullanılabilir ancak öncelikle yansıma hakkında konuşalım. Fotoğrafçıların sekme dediği şey aslında ışığın tavan, duvar gibi çeşitli yüzeylerden ve hatta yakınlarda duran beyaz elbiseli bir kişiden bile oluşabilecek yansımasıdır. DSLR kameralar için üretilen daha pahalı flaşların başları eğik ve dönebilen yapıdadır. Bu tür bir flaşla ışığı istediğin yöne tutabilirsin. Tavana tutulduğunda orada büyük bir bölgeyi aydınlatır. Daha sonra tüm bu alan çekeceğiniz kişi için çok güzel ve yumuşak ışık oluşturan bir görevi görür. Ancak flaş ışığını direk kişinin başının üstüne doğrultmamaya çalışın aksi takdirde burnun altında ya da gözlerin etrafında derin gölgeler oluşabilir (bu izler “rakun gözleri” olarak adlandırılır). Tavanda modelin baktığı yöne doğru ve ondan uzakta bir yer belirleyin. Ya da biri yansıtıcı kart kullanabilir ve bu sayede ışığın bir kısmı direk yüze gelir ve şemada gösterildiği gibi gölgeleri aydınlatır. Aynı şekilde sekmenin duvarlardan sağlanması daha iyi olabilir çünkü seken ışık kişinin üzerine vurmaz. Ancak duvarlar renkliyse bu durum fotoğrafta doğal olmayan renklerin oluşmasıyla sonuçlanır.

reflektorYansıtıcılara geri dönersek, az önce ışığın sekmesiyle ilgili söylediğim her şey bir yansıtıcı kullanarak yapılabilir. Sadece flaşın tam önüne 45 derece açıyla beyaz bir kağıt parçası koyun ve ışığın tavana doğru yönlendirin. Eğer kağıt çok kalın değilse ışık kısmen kağıttan geçeceğinden bu durum aynı zamanda ışığı yumuşatmanızı sağlayacaktır. Bu sayede doğrudan gelen ve seken ışığı aynı anda elde edeceksiniz. Elle yapılan bu tür bir yansıtıcı harici flaşla kullanılabilme özelliği olmayan kompakt makineler için güzel bir çözüm olabilir. Ancak bu tür kameralardaki yerleşik flaşlar çok düşük olduğundan bu uygulama sadece düşük tavanı bulunan küçük odalarda yapılabilir.

Şimdiye kadar üzerinde konuştuklarımız düşük ışık koşullarında flaş kullanımıyla ilgili şeylerdi. Fotoğraf makinelerindeki flaşın zaten bu durum için üretildiğini söyleyebilirsiniz. Peki kişinin flaş kullanmak durumunda kalacağı diğer durumlar nelerdir? Ayrıca direk güneş ışığına maruz kalan ortamlarda da flaş çok yardımcı olabilmektedir. Olay şu ki direk gün ışığı çok serttir ve şimdiye kadar anlattıklarımızdan da bileceğimiz üzere bu tür ışık fotoğrafçılık için hiç uygun değildir. Bu yüzden insanların direk günışığında fotoğraflarını çekmekten mümkün olduğunca kaçınmalıyız. Ancak bu mümkün değilse kişi sert ışığın yüz bölgesinde yarattığı gölgeleri yumuşatmak için flaş kullanabilir. Diğer bir durum arka planın çok aydınlık olmasıdır; örneğin aydınlık gökyüzü. Bu durumda kişi arkadaki ışık patlamasını önleyerek insanları aydınlatmak için ek bir ışık kaynağı olarak flaş kullanabilir. Böyle durumda flaş kullanıldığında bu dolgu flaş olarak adlandırılır çünkü gölgeleri ve daha koyu nesneleri kapatan ek bir ışık –dolgu ışığı- ortaya çıkarır.

Duruma bağlı olarak, en iyi dolgu için gerekli flaş gücü çok fazla değişkenlik gösterebilir. Bu güç neredeyse her makinede mevcut olan Flaş Pozlama Telafisi (FEC) özelliği kullanılarak ayarlanabilir. Kişinin gölgedeki bir kişiyi aydınlatması gerektiğinde yaklaşık -1 birim negatif poz telafisi uygundur. Ancak aydınlık günışığında ya da direk güneşte yapılan çekimler için pozitif bir poz telafisi gerekir. Kompakt kamerada küçük bir flaşın gücü yetersiz olacağından bu tür çekimler için güçlü bir harici flaş gereklidir.

İşte bunlar düzgün flaş kullanımının daha iyi fotoğraflar çekmenizi sağlayacağı en yaygın durumlardı. Umarım bu yazıyı faydalı bulursunuz. Şimdi makinenizle dışarı çıkıp flaşla oynayarak farklı denemeler yapabilirsiniz. Basit yumuşatıcılar ya da yansıtıcılar yapmaya çalışın ya da satın alın. Çeşitli ışık koşullarında denemeler yapın ve yakın bir zamanda fotoğraflarınızın daha iyi olduğunu fark edeceksiniz.

Nişan Çekimleri

2013 05 15 3531Nişan çekimi aşk hikayenizi gelecek yıllara saklamak için güzel bir fırsattır. Gerçek nişan veya evlilik teklifi olması gerekmez zira o sırada bir fotoğrafçı ayarlamak zor olabilir. Çiftler genellikle daha sonradan bir fotoğrafçı ayarlıyorlar ve nişan veya evlilik teklifi anını tekrarlıyorlar. Herhangi bir özel sahne canlandırmadan şehirde veya doğada bir dış mekanda bir fotoğraf çekimi isteyen çiftler de var. Nişan olmasa da, bu fotoğraf çekim seanslarına da nişan çekimi deniyor.

Bazen çiftlerin bu fotoğraf çekim türü hakkında soruları oluyor. Aşağıda en sık sorulan sorulara yanıt vermeye çalışacağım.

Neden bir nişan çekimi yapılıyor? Bu fotoğraf çekimi aslında ana karakterlerin sevgililer ve ilişkileri olduğu bir hikaye. Genelde bu çekimler düğünden önce sipariş ediliyor. Düğününüzde çekim yapacak olan fotoğrafçı ile temasa geçmek, kamera önünde rahat hareket etmeyi öğrenmek, duygularınızı göstermekten çekinmemek, kendinize dışarıdan bakabilmek, düğün fotoğraflarının nasıl görüleceği konusunda bir fikir elde etmek ve bazı hataları (duruş, ifade vs.) düzeltme şansı elde etme açısından nişan çekimi önemli. Aynı önem fotoğrafçı için de geçerli. İnsanları tanımak ve kendileriyle iyi bir temas kurmak için düğünden önce bir nişan çekimi çekmeyi tercih ediyorum. Bu sayede düğünü daha doğal bir şekilde çekebiliyorum.

Nişan çekimi için fotoğrafçı nasıl seçilir? Eğer böyle bir çekim istiyorsanız, ilk önce arkadaşlarınıza sorun. Belki içlerinden böyle bir çekime katılmış olanlar vardır. Onlara görüşlerini sorup çektirmiş oldukları fotoğraflara bakabilirsiniz. Ya da sadece internette arama yapabilir ve şehrinizdeki fotoğrafçıların portföylerine bakabilirsiniz. Her fotoğrafçının kendi tarzı olduğunu unutmayın. Ne isteğinizi, hangi fikirlerin size yakın olduğunu ve ne tür bir çekim sonrası işlem istediğinizi belirlemeye çalışın. Bunu belirledikten sonra doğru fotoğrafçıyı seçmek çok daha kolay olacaktır. Eğer düğün öncesi bir çekim planlıyorsanız, düğününüzde de büyük olasılıkla aynı fotoğrafçının çekim yapacağını unutmayın. Seçmiş olduğunuz fotoğrafçı ile şahsen görüşmeye çalışmalısınız. Fotoğrafçıya baskısı alınmış fotoğraflarını göstermesini isteyin, bir ya da daha fazla düğün çekimine bakarak fotoğrafçı hakkında bir fikir edinin. Kendisi ile ortak bir dil bulamıyorsanız, başka birini bulmak sizin için daha iyi olacaktır. Bu konu önemlidir, zira ortaya çıkan sonuç sizin ve fotoğrafçının birbirinizi nasıl anlayıp hissettiğinize, başka bir deyişle aynı dalga boyunda olmanıza bağlıdır.

2013 07 07 4604Yer seçimi. Yer, uygulamak istediğiniz senaryoya, ne kadar zaman harcamak istediğinize ve tabii ki yılın hangi mevsiminde olduğunuza bağlı olacaktır. Kış aylarında iç mekanda çekim yapmak daha iyidir. Bir kafe, alışveriş merkezi, spor tesisi vs olabilir. Tabii ki dış mekanda da çok güzel resimler çekilebilir, özellikle kar varsa. Sıkı giyinmeyi ve sıcak çay için termos getirmeyi unutmayın. Bahar aylarında şehrin sokaklarında bir yürüyüş yapabilir ve mimari arkaplan üzerinde resimler çekebilirsiniz ya da çiçeklerin açmaya başladığı bir ormana gidebilirsiniz. Yaz aylarında pek çok seçeneğiniz olacaktır. Plajlar, nehirler, göller gibi suyun olduğu yerler çok güzel görünecektir. Diğer doğal yerlere veya bir Luna Parka gidebilir, akşam saatlerinde caddelerde gezinti yapabilirsiniz. Sonbaharda, doğa bize zengin bir renk çeşitliliği armağan eder ve bu nedenle özellikle ormanda çekilen fotoğraflar çok güzel görünür. Yağmur bile yağsa sorun olmaz zira elde şemsiye ile yağmur altında bir gezinti çok romantik bir görüntü verir.

Her mevsimin kendi cazibesi vardır ve her zaman güzel fotoğraflar çekmek mümkündür.

Fotoğraf çekimi senaryosu. Eğer isterseniz sizin çekiminiz için özel bir senaryo hazırlayabiliriz. Birbirinizle nasıl tanıştığınızı birinci günden evlilik teklifine kadar bir hikaye şeklinde anlatabilirsiniz. Çok farklı, sıra dışı bir senaryo da oluşturabilir, kendi filminizin oyuncuları olabilirsiniz. Ancak çiftler genellikle, özel bir hikaye oluşturmaktansa doğada yürüyüşü veya pikniği tercih ediyorlar ki bu da cazip bir seçenektir. Fotoğrafçı ise olanları, duygularınızı, ifadelerinizi sessiz bir şekilde kaydeden dışarıdaki bir kişi durumundadır.

Diğer fikirler. Bir nişan çekimi sonucunda, fotoğrafları içeren güzel bir şekilde hazırlanmış bir CD’niz olabilir, bazı fotoğraflar büyük boy basılabilir. Fotoğraflar ayrıca müzikli bir slayt sunum videosu olarak da hazırlanabilir. Bu videoların düğün yemeğinde gösterilmesi genelde yapılan bir uygulamadır ve herkes üzerinde unutulmaz bir etki bırakır. İsterseniz en iyi fotoğrafları içeren güzel bir fotoğraf albümü sipariş edebilirsiniz. Bu fotoğraflar düğün davetiyesinde kullanılabilir veya e-posta ile gönderilmek üzere bir davetiye videosu için kısa bir slayt sunumu yapılabilir.